Arresthusene

Kriminalforsorgen Midt- og Nordjylland

Frederikshavn Arrest
Under Institution Limfjorden
Danmarksgade 6
9900 Frederikshavn
Tlf.: 7255 8866 Fax: 7255 8877
Institutionschef Mogens Gjerlev
frederikshavn.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135536 CVR 53383211 P.nr. 1003394381

Hjørring Arrest (midlertidigt lukket) 
Under Institution Limfjorden
Jernbanegade 12
9800 Hjørring
Tlf.: 7255 8840 Fax: 7255 8850
Institutionschef Mogens Gjerlev
hjoerring.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135543 CVR 53383211 P.nr. 1003394423

Aalborg Arrest
Under Institution Limfjorden
Anders Borks Vej 3
9000 Aalborg
Tlf.: 7255 8780 Fax: 7255 8819
Institutionschef Mogens Gjerlev
aalborg.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135512 CVR 53383211 P.nr. 1003394447

Hobro Arrest
Under Institution Limfjorden
Adelgade 75
9500 Hobro
Tlf.: 7255 8820 Fax: 7255 8828
Institutionschef Mogens Gjerlev
hobro.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135529 CVR 53383211 P.nr. 1003394435

Nykøbing Mors Arrest
Under Institution Storå
Tinghusvej 2
7900 Nykøbing Mors
Tlf.: 7255 8660 Fax: 7255 8666
Institutionchef: Jette Severinsen
nykoebing-mors.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135499 CVR 53383211 P.nr. 1003394344

Holstebro Arrest
Under Institution Storå
Rådhuset
Nørregade 25
7500 Holstebro
Tlf.: 7255 8640 Fax: 7255 8645
Institutionschef: Jette Severinsen
holstebro.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135413 CVR 53383211 P.nr. 1003394241

Viborg Arrest
Under institution Storå
Sct. Nicolajgade 1
8800 Viborg
Tlf.: 7255 8740 Fax: 7255 8747
Institutionschef: Jette Severinsen
viborg.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135475 CVR 53383211 P.nr. 1003394368

Ringkøbing Arrest
Under Institution Storå
Kongevejen 16
6950 Ringkøbing
Tlf.: 7255 8560 Fax: 7255 8570
Institutionschef: Jette Severinsen
ringkoebing.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135406 CVR 53383211 P.nr. 1003394265

Herning Arrest
Under Institution Storå
Østergade 9
7400 Herning
Tlf.: 7255 8620 Fax: 7255 8630
Institutionschef: Jette Severinsen
herning.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135390 CVR 53383211 P.nr. 1003394216

Randers Arrest
Under Institution Gudenå
Møllestræde 8
8900 Randers
Tlf.: 7255 8760 Fax: 7255 8770
Institutionschef Per Thun Holst
randers.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135451 CVR 53383211 P.nr. 1003394290

Silkeborg Arrest
Under Institution Gudenå
Christian VIII's Vej 2 C
8600 Silkeborg
Tlf.: 7255 8720 Fax: 7255 8730
Institutionschef Per Thun Holst
silkeborg.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135444 CVR 53383211 P.nr. 1004573724

Aarhus Arrest
Under Institution Gudenå
Christiansgade 1
8000 Århus C.
Tlf.: 7255 8680 Fax: 7255 8698
Institutionschef Per Thun Holst
aarhus.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135420 CVR 53383211 P.nr. 1003394307

Arrestafdelingen i Enner Mark Fængsel
Under Institution Enner Mark
Frodesdalsvej 3
8700 Horsens
Tlf.: 7255 5704  Fax: 7255 5719
Institutionschef Anette Bækgaard Jakobsen
ennermark.faengsel@krfo.dk
EAN nr. 5798000126190 CVR 53383211 P.nr. 1012639631 

Kriminalforsorgen Syddanmark

Vejle Arrest
Under Institution Lillebælt
Skolegade 3 B
7100 Vejle
Tlf.: 7255 8580 Fax: 7255 8600
Institutionschef Anne Grode
vejle.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135376 CVR 53383211 P.nr. 1003394204

Kolding Arrest
Under Instutution Lillebælt
Tingvejen 1-3
6000 Kolding
Tlf.: 7255 8400 Fax: 7255 8438
Institutionschef Anne Grode
kolding.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135369 CVR 53383211 P.nr. 1003394186

Haderslev Arrest
Under Institution Lillebælt
Laur. Skausgade 1 A
6100 Haderslev
Tlf.: 7255 8440 Fax: 7255 8450
Institutionschef Anne Grode
haderslev.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135314 CVR 53383211 P.nr. 1003394034

Aabenraa Arrest
Under Institution Lillebælt
Haderslevvej 1 A
6200 Åbenrå
Tlf.: 7255 8460 Fax: 7255 8464
Institutionschef Anne Grode
aabenraa.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135291 CVR 53383211 P.nr. 1003394101

Sønderborg Arrest
Under Institution Lillebælt
Kongevej 43
6400 Sønderborg
Tlf.: 7255 8500 Fax: 7255 8510 
Institutionschef Anne Grode
soenderborg.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135284 CVR 53383211 P.nr. 1003394083

Esbjerg Arrest
Under Institution Vadehavet
Jyllandsgade 101

6700 Esbjerg
Tlf.: 7255 8555 Fax: 7255 8540
Institutionschef Anne Therkelsen
esbjerg.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135338 CVR 53383211 P.nr. 1003394113

Tønder Arrest (midlertidigt lukket) 
Under Institution Vadehavet
Nørregade 31 A
6270 Tønder
Tlf.: 7255 8480 Fax: 7255 8492
Institutionschef Anne Therkelsen
toender.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135307 CVR 53383211 P.nr. 1003394095

Assens Arrest (midlertidigt lukket) 
Under Institution Odense Å
Toftevej 29
5610 Assens
Tlf.: 7255 8360 Fax: 7255 8370
Institutionschef Frits Christensen
assens.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135260 CVR 53383211 P.nr. 1003393956

Odense Arrest
Under Institution Odense Å
Tinghusgade 2
5000 Odense C
Tlf.: 7255 8320 Fax: 7255 8325
Institutionschef Frits Christensen
odense.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135239 CVR 53383211 P.nr. 1003393993

Svendborg Arrest
Under Institution Odense Å
Tinghusgade 41
5700 Svendborg
Tlf.: 7255 8390 Fax: 7255 8391
Institutionschef Frits Christensen
svendborg.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135246 CVR 53383211 P.nr. 1003394010

Arrestafdelingen i Nyborg Fængsel
Under Institution Nyborg
Vindingevej 36
5800 Nyborg
Tlf.: 7255 2661 Fax: 7255 2899
Institutionschef Henrik Marker
nyborg.faengsel@krfo.dk
EAN nr. 5798000126039 CVR 53383211 P.nr. 1003393968

Kriminalforsorgen Hovedstaden

Helsingør Arrest
Under Institution Horserød
Prøvestensvej 3
3000 Helsingør
Tlf.: 7255 8000 Fax: 7255 8030
Institutionschef Lene Møller-Nielsen
www.arresthusethelsingor.dk
helsingoer.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135093 CVR 53383211 P.nr. 1003393725

Hillerød Arrest
Under Institution Københavns Omegn, Bornholm og Færøerne
Torvet 2
3400 Hillerød
Tlf.: 7255 8040 Fax: 7255 8050
Institutionschef Rikke Song Hwa Jørgensen
hilleroed.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135109 CVR 53383211 P.nr. 1003393749

Frederikssund Arrest
Under Institution Københavns Omegn, Bornholm og Færøerne
Torvet 4
3600 Frederikssund
Tlf.: 7255 8060 Fax: 7255 8066
Institutionschef Rikke Song Hwa Jørgensen 
frederikssund.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135116 CVR 53383211 P.nr. 1003393683

Bornholm Arrest
Under Institution Københavns Omegn, Bornholm og Færøerne
Landemærket 29
3700 Rønne
Tlf.: 7255 8880 Fax: 7255 8890
Institutionschef Rikke Song Hwa Jørgensen
bornholm.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135222 CVR 53383211 P.nr. 1003393932

Tórshavn Arrest
Under Institution Københavns Omegn, Bornholm og Færøerne
Mjørkadalur
Postboks 239
F 100 Tórshavn
Tlf.: 7255 8900
arresthuset.torshavn@krfo.dk
Institutionschef Rikke Song Hwa Jørgensen

Vestre Fængsel
Under Institution Københavns Fængsler
Vigerslev Allé 1,
2450 København SV
Tlf.: 7255 5000 Fax: 7255 5002
Fungerende institutionschef Lea Bryld
vestre.faengsel@krfo.dk  www.kfinfo.dk
EAN nr. 5798000126046 CVR 53383211 P.nr. 1003393592 

Politigårdens Fængsel
Under Institution Københavns Fængsler
Otto Mønstedsgade 2
Port 4
1571 København V
Telefon Københavns Politi: 3314 1448
Fungerende institutionschef Lea Bryld
vestre.faengsel@krfo.dk  www.kfinfo.dk
EAN nr. 5798000126046 CVR 53383211 P.nr. 1003393592 

Blegdamsvejens Arrest
Under Institution Københavns Fængsler
Blegdamsvej 6
2200 København N
blegdamsvejens.arrest@krfo.dk
Tlf.: 7255 5000 Fax: 7255 5016
Fungerende institutionschef Lea Bryld

Kriminalforsorgen Sjælland

Kalundborg Arrest
Under Institution Isefjord
Slotsvænget 1
4400 Kalundborg
Tlf.: 7255 8160 Fax: 7255 8170
Institutionschef Peter Rask
kalundborg.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135154 CVR 53383211 P.nr. 1003393804

Holbæk Arrest
Under Institution Isefjord
Rådhuspladsen 1
4300 Holbæk
Tlf.: 7255 8140 Fax: 7255 8150
Institutionschef Peter Rask
holbaek.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135147 CVR 53383211 P.nr. 1003393798

Roskilde Arrest
Under Insitution Isefjord
Jernbanegade 21
4000 Roskilde
Tlf.: 7255 8080 Fax: 7255 8090
Institutionschef Peter Rask
roskilde.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135123 CVR 53383211 P.nr. 1003393762

Ringsted Arrest
Under Institution Isefjord
Tinggade 15, 4100 Ringsted
Tlf.: 7255 8100 Fax: 7255 8110
Institutionschef Peter Rask
ringsted.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135161 CVR 53383211 P.nr. 1003393816

Køge Arrest
Under Institution Isefjord
Kongsberg Allé 6
4600 Køge
Tlf.: 7255 8200 Fax: 7255 8215
Institutionschef Peter Rask
koege.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135130 CVR 53383211 P.nr. 1003393750

Slagelse Arrest
Under Institution Bøgestrømmen
Rytterstaldstræde 6
4200 Slagelse
Tlf.: 7255 8120 Fax: 7255 8129
Institutionschef Niels Ebbe Jensen
slagelse.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135178 CVR 53383211 P.nr. 1003393828

Næstved Arrest
Under Institution Bøgestrømmen
Hjultorv 2
4700 Næstved
Tlf.: 7255 8220 Fax: 7255 8230
Institutionschef Niels Ebbe Jensen
naestved.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135185 CVR 53383211 P.nr. 1003393907

Nakskov Arrest (midlertidigt lukket) 
Under Institution Bøgestrømmen
Tømmergade 2
4900 Nakskov
Tlf.: 7255 8280 Fax: 7255 8290
Institutionschef Niels Ebbe Jensen
nakskov.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135215 CVR 53383211 P.nr. 1003393877

Nykøbing Falster Arrest
Under Institution Bøgestrømmen
Slotsgade 35
4800 Nykøbing Falster
Tlf.: 7255 8260 Fax: 7255 8270
Institutionschef Niels Ebbe Jensen
nykoebing-falster.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135208 CVR 53383211 P.nr. 1003393889

Maribo Arrest
Under Institution Bøgestrømmen
Museumsgade 6
4930 Maribo
Tlf.: 7255 8300 Fax: 7255 8315
Institutionschef Niels Ebbe Jensen
maribo.arrest@krfo.dk
EAN nr. 5798000135604 CVR 53383211 P.nr. 1003393865 

Direktoratet for Kriminalforsorgen | Strandgade 100, 1401 København K | Tlf. 72 55 55 55 | dfk@kriminalforsorgen.dk